Prostě to nebude prosté

neděle 19. říjen 2014 23:25

Složité věci nemívají jednoduchá řešení, i když nás ANO přesvědčuje o opaku.

Vyřešíme nezaměstnanost

Postavíme tým profíků na magistrátě

Dohlídneme na bezpečnější Prahu

Dohlídneme na hospodárné fungování města

Nastavíme lepší komunikaci s občany

Postaráme se o kulturní prostředí pro naše děti

Zastavíme zadlužování Plzně

Pokud se čtenáři zdá, že něco podobného v nedávných dnech viděl po všech českých sloupích, nemýlí se: je to několik nepatrně upravených hesal ANO v komunálních volbách, z nichž jsem jen vypustil ono, podle reklamního experta ANO Marka Prchala „geniální“ slůvko „prostě“ a přehodil pořadí slov. Mně toto slůvko připadá ze střednědobé perspektivy spíše hloupé, neboť si na ně voliči již za dva roky jistě vzpomenou, ale to bude pan reklamní expert vychvalovat zase jiné zboží.

Jistě si na předvolební heslo ANO rádi vzpomenou třeba v okrese Příbram, kde ANO občanům nekompromisně sděluje radostnou zprávu

Nezaměstnanost: prostě ji vyřešíme

a kde přitom v roce 2012 (posledním, za nějž jsem našel údaje Českého Statistického úřadu) činila nezaměstnanost 10,3 % zatímco ve Středočeském kraji jako celku jen 4,6 %. Podle informace na webové stránce ANO v Příbrami byla nezaměstnanost v roce 2014 dokonce 11,7 %.Jak si ANO představuje tak vysokou nezaměstnanost „prostě vyřešit“, svědčí „možná řešení“, které nabízí:

  • Způsobů, jak zatraktivnit život v Příbrami a výrazně zvýšit turistický ruch je celá řada. Příbram má uprostřed města prakticky nevyužívaný bezkonkurenční areál „Nový rybník“, ze kterého by v budoucnu mohlo vzniknout sportovně-volnočasové centrum, které by lákalo návštěvníky z dalekého okolí. 
  • Hnutí ANO podporuje vznik Chráněné krajinné oblasti Brdy. Čím rychleji se tak stane, tím dříve lze očekávat nejen příliv turistů, ale také nástup nových investorů, místních i přespolních do Příbrami a jejího okolí, kteří vytvoří podmínky pro uspokojení poptávky po příslušných službách.
  • Dalším příkladem projektu, který by přinesl prosperitu a stovky pracovních míst nejenom pro obyvatele Příbrami, ale i širokého okolí je využití lokality Třemošná, která v sobě skrývá velký potenciál pro letní i zimní sportovní a volnočasové aktivity.

ANO v Příbrami brzy pozná, že „prostě vyřešit“ nezaměstnanost nebude vůbec prosté.

Zvláštní kouzlo má ujištění ANO, které nám v Praze přináší spolu s Agrofertem i paní Adriana Krnáčová

Tým profíků na magistrátě: prostě ho postavíme

Všichni Pražané by jistě uvítali, kdyby do křesla primátora Prahy, podniku s 50 miliardovým ročním rozpočtem, usedl někdo, kdo se řemeslo starosty vyučil na vesnici či malém městě a pak to zkusil třeba ještě v nějakém odboru pražského magistrátu. Kdyby byl na billboardech Jan Kasl, jak tomu mělo původně být, asi bych podlehl nutkání ANO volit, protože věřím, že on by si do svého týmu vybral skutečné profíky.

Tak jako jsem na Praze 11 volil ANO, protože její kandidát, bývalý dvojnásobný starosta Petr Jirava, který neskákal podle taktovky ODS ani v době, kdy byl jejím členem, je na základě mé vlastní zkušenosti zárukou toho, že heslo, které je u jeho jména

Lepší komunikace s občany: prostě ji nastavíme

není prázdný slib, ale bude brzy skutečností.

Ale ouha, radostnou zvěst o „týmu profíků na magistrátě“ nám nese paní Adriana Krnáčová, podle jejího vlastního CV odbornice v oblasti umění, komunikace, facilitace, marketingu a PR, jež chce „tým profíků“ na pražském magistrátě jako primátorka vést. Nechápu, co vedlo ANO k rozhodnutí postavit do čela kandidátky v Praze tuto dámu, kterou by Andrej Babiš jistě nenechal řídit ani tu nejmenší z jeho 184 firem. A už vůbec nechápu paní Adrianu, že toto nabídku přijala. Myslím, že toho bude brzy litovat.

Své představy o účinkování v Zastupitelstvu hlavního města Prahy nám paní Adriana jasně a neotřele sděluje v rozhovoru v LN, jenž je také na její webové stránce, varovně nazvaném Žvanit neumím, já to prostě udělám. Z rozhovoru jsem sice nepochopil, co má v úmyslu paní Adriana „prostě udělat“, snad kromě toho, že by v případě, kdyby se primátorkou nestala, ze zastupitelstva „prostě odešla“, ale nechám se překvapit.

Donald Rumsfeld, americký ministr obrany v letech 2001-2006, v roce 2002 s souvislosti s otázkou existencí zbraní hromadného ničení v Iráku prohlásil

We know, there are known knowns; there are things we know we know. We also know there are known unknowns; that is to say we know there are some things we do not know. But there are also unknown unknowns -- the ones we don't know we don't know. And if one looks throughout the history of our country and other free countries, it is the latter category that tend to be the difficult ones.

Volně a krátce přeloženo: jsou věci, u nichž vím, že o nich něco vím, jsou věci, u nichž vím, že je o nich nic nevím, ale jsou i věci, u nichž nevím, že o nich nic nevím a historie ukazuje, že ty jsou nejsložitější. Obávám se, že v případě Adriany Krnáčové bude takových „unknown unknowns“ na magistrátě hodně.  

 

Jiří Chýla

Jiří Chýla

Jiří Chýla

Nejen o vědě, ale také o roli vzdělanosti v dnešní společnosti, o věcech veřejných, které se nás týkají a které by nás měly zajímat.

Zabývám se teorií elementárních částic orientovanou na úzkou spolupráci s experimenty. Od počátku 90. let přednáším na Matematicko-fyzikální fakultě UK a společně s kolegy z této fakulty a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské vedu Centrum částicové fyziky, jehož pracovní týmy se podílejí na řadě důležitých experimentů v hlavních světových laboratořích fyziky částic. Do zvolení členem Akademické rady AV ČR v březnu tohoto roku jsem byl předsedou Rady Fyzikálního ústavu AV ČR. Jsem členem vědecké rady Nadačního fondu NEURON na podporu vědy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora