Nedělejte to, pane ministře!

čtvrtek 4. říjen 2012 23:49

V rozhovoru v Lidových novinách v sobotu 29.9. Miroslav Kalousek mimo jiné oznámil svůj úmysl vstoupit k 1. 1. 2013 do druhého pilíře reformovaného důchodového systému. Před tímto krokem chci pana ministra důrazně varovat.  

V rozhovoru s Danielem Kaiserem v LN v sobotu 29. 9. 2012 nazvaném Bez Nečase s ODS nepovládneme kritizoval Miroslav Kalousek rozhodnutí prezidenta republiky vetovat technickou prováděcí normu nutnou k realizaci již schváleného druhého pilíře důchodového systému. Na otázku Daniela Kaisera "Jaké by prezidentovo veto mohlo mít hmatatelné následky?" ministr financí odpověděl

Mohl by vzniknout obrovský chaos. A mohli bychom zažít soudní procesy. Upřímně řečeno, já, i když jsem ministr financí, jsem také občan České republiky a já prvního ledna chci vstoupit do druhého pilíře. Pokud mi to tenhle stát neumožní, tak... No, já to asi neudělám, neumím si představit, že bych se soudil s vlastním státem, ale desetitisíce dalších lidí se soudit budou a budou mít pravdu

Chápu, že ministr financí vlády rozpočtové odpovědnosti nemá čas a možná ani chuť číst články rejpalů, jako je Patrik Nacher (Sedm důvodů, proč nedoporučit druhý pilíř důchodové reformy), dvojice Šichtářová&Pikora (Že je penzijní reforma výhodná? Něco tu nehraje, varují ekonomové), nebo já (Nevstupujte do pilíře bláznů), kteří z různých hledisek kritizují důchodovou reformu a především způsob, jak je zaveden druhý pilíř a že o (ne)výhodnosti vstupu do druhého pilíře ví jen z vyprávění svého (stále ještě) spoluministra Drábka.

Co si měl Miroslav Kalousek spočítat

Vycházím z toho, že Kalouskův úmysl vstoupit do druhého pilíře je motivován očekáváním, že to bude pro něj výhodné, neboť má slušný plat a Jaroslav Drábek i velká většina různých komentátorů tvrdí, že pro takové osoby je vstup do druhého pilíře výhodný. To je ovšem mýtus, který má bohužel kočičí život. Zkazím panu mistrovi radost a na pár číslech, které si měl ovšem spočítat sám, ukážu, jakou hloupost hodlá provést. Nebudu opakovat všechny podrobnosti důchodové kalkulačky MPSV a mého výpočtu, které jsem podrobně popsal v článku Nevstupujte do pilíře bláznů a zopáknu výpočet, který jsem v tomto článku provedl pro ročníky narození 1980 a 1990 pro Kalouskův ročník 1960.

Podle důchodové kalkulačky půjde pan minstr do důchodu ve věku 64 let a dvou měsíců a bude spořit v druhém pilíři od 1. 1. 2013 celkem 12 let. Očekávaná doba dožití jeho ročníku byla v roce 2010, k němuž se všechny údaje důchodové kalkulačky vztahují, 76,65 let, což znamená, že v tomto okamžiku může Miroslav Kalousek počítat s tím, že důchod z obou pilířů bude pobírat 12,5 let. Všechna následující čísla platí pro osobu s měsíčním příjmem 97508 Kč nebo větším (neboť příjem je započítáván jen do stropu 97508 Kč), což bude jistě i případ pana ministra.  Čísla v sloupci „rozdíl za 12,5 let“ představují celkovou částku, o níž za 12,5 let převýší důchod účastníka 2. pilíře jeho důchod v případě, že by do 2. pilíře nevstoupil.

                     1. pilíř měsíčně     2. pilíř měsíčně   rozdíl za 12,5 let      samostatně  za 12,5 let

Slamník                                                                                                    309 077

Výnos 1,5%:          24 165                 25 815               247 500                339 739 (366 918)

Výnos 3,5%:          24 165                  26 186               303 150               385 930 (451 538)

Výnos 5,5%:          24 165                  26 611               366 900               439 921 (549 901)      

Pro posouzení výhodnosti či nevýhodnosti vstupu do 2. pilíře je ovšem třeba částky v předposledním sloupci srovnat s částkami, které by si člověk stejného příjmu za dobu účasti v 2. pilíři naspořil z 2 % své mzdy, kdyby je nedával do penzijního fondu, ale sám by je ukládal do fondů či termínovaných vkladů stejných výnosů, nebo je dával do slamníku. Ten má tu výhodu, že nemůže zbankrotovat a je navíc absolutně likvidní, samozřejmě pokud ho nesežerou myši.  Zhodnocení 2 % mzdy samostatně mimo druhý pilíř je ve čtvrtém sloupci tabulky označeném jako „samostatně“. V případě, že se 2 % své mzdy nakládáme sami, můžeme nejen kdykoliv naspořené prostředky použít podle svého rozhodnutí, ale v případě dosažení důchodového věku je ponechat tam kde jsou a vyplácet si z nich měsíční rentu. V tom případě se tyto prostředky budou dále zhodnocovat. Pokud by se například osoba narozená v roce 1960 a s měsíčním příjmem 97500 Kč rozhodla vyčerpat naspořené prostředky za 12,5 let, tedy očekávanou dobu dožití, získala by během těchto 12,5 let celkové částky uvedené v závorkách posledního sloupce. Výhodnost oproti druhému pilíři se tím ještě zvýší.

Srovnání posledního a předposledního sloupce přesvědčivě ukazuje, jak výrazně nevýhodné by bylo pro občana i ministra Kalouska do druhého pilíře vstoupit.  Při výnosu fondů až do 3,5% je i ten slamník výhodnější a pro každý výnos důchodového fondu je částka naspořená mimo druhý pilíř větší i při o 2 % nižším výnosu. Pokud by ministr Kalousek z naspořených prostředků mimo druhý pilíř čerpal po 12,5 let rentu (čísla v posledním sloupci v závorce), získal by i pří výnosu 1,5 % vice než při účasti v druhém pilíři a výnosu důchodového fondu 5,5 %.

Co může kmán, nemůže pán

Kdyby rozhodnutí vstoupit do druhého pilíře projevil občan Kalousek, mávl bych rukou a řekl bych si: komu není rady, tomu není pomoci. Kdyby chtěl občan Kalousek vyhodit své vlastní peníze oknem, pod nímž na ně čekají důchodové fondy, byla by to samozřejmě výhradně jeho věc. Miroslav Kalousek je ovšem také ministr financí, jehož dovednost byla v říjnu 2008 oceněna cenou pro nejlepšího ministra financí z 31 evropských zemí označovaných za rozvíjející se ekonomiky. Toto těžce získané renomé a s tím spojenou důvěru zahraničních investorů v naši ekonomiku Miroslav Kalousek svým veřejně oznámeným úmyslem vstoupit 1. ledna 2013 do druhého pilíře vážně ohrozil. Pokud se totiž zahraniční investoři dozvědí, že Miroslav Kalousek zachází se svými vlastními penězi iracionálně a škodí sám sobě, snadno mohou pojmout podezření, zda takto nepostupuje i při správě veřejných financí. Důsledky ztráty důvěry zahraničních investorů v úsudek pana ministra by pak mohly být pro naši ekonomiku fatální.

A proto Vás, vážený pane ministře Kalousku, důrazně žádám: nevstupujte do druhého důchodového pilíře a nedávejte tím našim občanům špatný příklad.

K tomu Vám dopomáhej zdravý rozum.

 

 

Jiří Chýla

Jiří Chýla

Jiří Chýla

Nejen o vědě, ale také o roli vzdělanosti v dnešní společnosti, o věcech veřejných, které se nás týkají a které by nás měly zajímat.

Zabývám se teorií elementárních částic orientovanou na úzkou spolupráci s experimenty. Od počátku 90. let přednáším na Matematicko-fyzikální fakultě UK a společně s kolegy z této fakulty a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské vedu Centrum částicové fyziky, jehož pracovní týmy se podílejí na řadě důležitých experimentů v hlavních světových laboratořích fyziky částic. Do zvolení členem Akademické rady AV ČR v březnu tohoto roku jsem byl předsedou Rady Fyzikálního ústavu AV ČR. Jsem členem vědecké rady Nadačního fondu NEURON na podporu vědy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora